Príhovor konzula

Vážení členovia OEVE, vysoký senát, drahý mag. Generalis prof. Alfred Tombor Tintera Rakoczi, generálny konzul, vážení prísažní členovia EVIRS, vzácni hostia, sympatizanti a podporovatelia, milá laická verejnosť.


V Bratislave dňa 30.10.2023

Rytiersky k vám  hovorím ako k tým,  ktorí hľadajú a usilujú s pretože ľudia zvyčajne odkladajú vnútorné hodnoty bokom a namiesto toho sa ponoria do vonkajších pôžitkov.

 

Rytierstvo je prejav osobnosti človeka, v ktorom je vyjadrený základný názor a postoj k vínu, životu, krajine, duchovným hodnotám, univerzálnym európskym hodnotám, Biblii,  Bohu, ľudskej dôstojnosti, rytierskym štruktúram a ceste rytiera v každodennom živote. Rytierstvo nie je ani tak o členstve, ale oveľa viac o životnom štýle, konkrétne o putovaní životom výnimočným, správnym a gavalierskym spôsobom.

 

Náš rád má vo svojom názve slovo „európsky“. Slovo Európa je však oveľa viac než len geografický pojem. Európu tiež nedefinujú politické alebo jazykové hranice, ale predovšetkým spoločné etické a sociálne hodnoty. Zakladatelia rádu zastávali názor, že identita Európy sa formovala predovšetkým pod vplyvom vína, a preto má prirodzené právo na vlastný Rytiersky rád vína, ktorý pôsobí na celom kontinente. Víno je neodmysliteľne spojené s kresťanstvom. Víno sa v Biblii cituje viac ako 500-krát, a to konkrétne a často aj symbolicky.

 

Hovorí sa, že bez vína by bohom chýbala ľahkosť, múzam inšpirácia a hrdinom odvaha. A predovšetkým by bolo menej radosti. Deň bez vína je ako deň bez slnka. Víno sa spája s dôležitými medzníkmi ľudského života, od narodenia až po hrob. Víno je spojené so stretávaním sa členov rodiny a priateľov, víno je spojené s kultúrou a umením a napokon s celou našou európskou civilizáciou od čias Grékov, Rimanov, Židov a kresťanov. Víno nás spája, povznáša, lieči a rozveseľuje. Víno nás napĺňa optimizmom.

 

Ani v stredoveku sa muži nerodili rytiermi. Rytiermi sa museli stať. Museli verejne prisľúbiť svoju oddanosť rytierskym ideálom pri obrade, Rytieri boli čestní, vznešení, statoční, dvorní, pomáhali núdznym a konali dobro. Byť rytierom znamenalo patriť do elitného spoločenstva.

Nech vznešené víno, najjasnejšie svetlo európskej kultúry, dáva prísažným druhom silu pracovať pre priateľstvo, mier a pevné kresťanské základy tohto sveta. To tiež podporí pravdu, dobro a krásu.

 

Práve dobrovoľná a čestná služba pre našich bližních je v súlade s myšlienkou rytiera, rytierstva a precíznosti, pretože podľa zásad jediného stvoriteľa všetkého je vždy potrebné „viac dávať ako brať“. Byť pravým rytierskym človekom je výzvou pre všetkých; vyžaduje určité správanie a smerovanie!

Na jednom z podujatí Malokarpatske vínnej cesty  mali zakladatelia konzulátu Slovensko príležitosť stretnúť sa s Dr. Kurtom Abtom, prokonzulom organizácie Die Euroipäische Weinritterschaft, Európskeho rytierskeho rádu vína so sídlom v rakúskom Eisenstadte. Dr. Abt bol nositeľom titulu Rytier vína a toto stretnutie poslúžilo ako začiatok našej plodnej spolupráce. Prvá akreditácia nových členov sa uskutočnila 13. 6. 2003 v historickom Pálfyho zámku v Pezinku. Pri tejto príležitosti bolo prijatých 16 významných osobností z oblasti vinohradníctva a vinárstva, ktoré dodnes napĺňajú historickú úlohu vína pri kultivácii spoločnosti a národov Európy. František Slezák bol ustanovený vodcom Komturei Pezinok. K organizácii sa pripojil aj Stanislav Kamenár. Zakladanie ďalších organizačných zložiek Európskeho rádu rytierov vína sa postupne rozšírilo do všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska. Etablovali sme sa aj  v ďalších mestách, napríklad v Bojniciach, Žiline, Nitre, Košiciach, Skalici, Pezinku, Bratislave, Dunajskej Strede atd.

V roku 2004 bolo založené občianske združenie s názvom Európsky vinársky rytiersky stav (EVIRS) so sídlom v Pezinku. Vytvorila sa dobrovoľná inštitúcia s presnými stanovami, ktoré zahŕňali aj Zmluvu s patentom, podpísanú medzi Senátom OEVE a EVIRS.

Od roku 2008 sme uskutočnili 18 akreditácií hospes a intronizácií do II. stupňa rádu Conciliarius de Vino, ako aj do III. stupňa rádu Iudex de Vino. Záujem o členstvo v organizácii prejavovali nielen vinohradníci a vinári, ale aj profesionáli z iných oblastí. Preto sme zriadili vzdelávaciu inštitúciu zameranú na vinohradníctvo a vinárstvo- Slovenskú vinársku akadémiu.

 

Každý rok sa tiež stretávame na Konzulátfeste, kde sme intronizovali nových členov do III. stupňa rádu Iudex de Vino a ženy do pozície Weindame. V roku 2006 sme napríklad na Konzulátfeste v Pezinku intronizovali  aj významných slovenských vinárov a ďalšie osobnosti - Richarda Demoviča, Petra Matyšáka, Vladimíra Mrvu, Alojza Masaryka, Ladislava Šeba, Vincenta Jakubca,  Jaroslava Macíka.

V roku 2007, na medzinárodnom výročnom stretnutí Európskeho rytierskeho rádu vína v Eisenstadte Stiftungsfest boli Iudex František Slezák a Iudex Stanislav Kamenár intronizovaní do IV. stupňa rádu Equestrem de Vino.

 

V roku 2008  sa podarilo splniť jedno z kritérií na založenie prvého Konzulátu Rytierskeho rádu. Dvaja Rytieri vína sú toho nevyhnutnou podmienkou a teda 26. 9. 2008 bol založený Konzulát Rytierskeho rádu vína so sídlom v Pezinku. V roku 2010 sme pre heraldický znak EVIRS získali zápis ochrannej známky do Heraldického registra Ministerstva vnútra SR. V roku 2018 sme obnovili tradíciu pasovania rytierov v Bratislave po takmer 200 rokoch. Na Medzinárodnom Konzulátfeste sme intronizovali 8 rytierov vína.

 

EVIRS je organizácia, ktorá sa aktívne angažuje v propagácii a podpore slovenského vinárstva a vinohradníctva. Smieme byť hrdí na naše členstvo a na všetky podujatia, ktoré sme doteraz usporiadali. Veríme, že víno je súčasťou našej kultúry a spája ľudí z rôznych krajín a národov Európy.

Jedným z dôkazov úspechu aktívnej politiky konzulátu je aj tá skutočnosť, že napr. eques Vladimír Mrva sa v roku 2011 získal na svetovej výstave zlatú medailu za svoje vína.

 

ORDO EQUESTRIS VINI EUROPAE združuje ľudí s rovnakým zmýšľaním, ktoré im umožňuje výmenu skúseností, nadväzovanie priateľstiev a pestovanie kultúry vína. Podstatou rytierstva vína je, že každý si môže svoju aktivitu v rytierstve určovať sám, to znamená, že každý si sám stanoví podľa osobných schopností a možností svoj vzťah k ústrediu rádu. V tejto súvislosti možno iste citovať Danteho, ktorý rozdeľoval študentov do dvoch skupín: veriaci a literáti. Literáti sú tí, ktorí absolvujú štúdium preto, aby potom mohli využívať materiálne výhody vo svojom povolaní. Pravý študent je však, podľa názoru Danteho ten, ktorý študuje vedu kvôli vede samotnej a nie kvôli zisku. Tento jemný rozdiel postihuje v každom prípade i vzťah k materiálnym a duchovným výhodám, ktoré členstvo v rytierstve ponúka.

 

Rytieri vína sú rytieri mieru!

 

Určite neexistuje dôležitejší cieľ na tomto svete než udržiavať mier a zachovávať úctu k človeku. A rovnako jasná je tiež definícia rytiera vína ako rytiera mieru v našej spoločnosti. Rytiersky prísažní druhovia sa môžu na medzinárodnej úrovni zasadzovať za mier, pretože stoja a priori nad tým, čo nás rozdeľuje: nad náboženstvom, politikou, hospodárstvom a spoločenskými (stavovskými) rozdielmi.

Rytierske priateľstvo je možné založiť iba na naozajstnej láske medzi priateľmi. Prísaha spája všetkých z nás, ktorí tvoríme ušľachtilé prísažné spoločenstvo a prináša „rytierske TYKANIE“. Na znak výnimočného vzťahu medzi nami by sme sa pri vhodných príležitostiach mali rytiersky zdraviť; to ale iba v rámci uzatvoreného rytierskeho kruhu.

 

Drahí priatelia, som rád, že môžem spolu s vámi sláviť tieto vzácne chvíle ako člen našej rytierskej rodiny, ktorá oslavuje vzácne jubileum 20. rokov.

Užite si svoj osobný  diel   slávy a podiel na spoločnom lesku nášho vzácného konzulátu a rytierskeho spoločesntva ako aj hrdosti  s  tým spojenej. Prajem vám to zo srdca. Nezabudnite však, už zajtra si treba vysúkať rukávy, pretože aj nás spoločne čaká ešte veľký kus práce a dlhá cesta k dosiahnutiu spoločnej rytierskej noblesy.

 

Prvým zázrakom, ktorý Ježiš vykonal, bola premena vody na víno na svadbe v Káne Galilejskej. Aj sám Ježiš pil víno pri viacerých príležitostiach. Chlieb a víno sa podávajú v centre kresťanských bohoslužieb. Na druhej strane Biblia varuje aj pred nadmernou konzumáciou vína a opilstvom, pričom pripomína príbeh o Noemovi, ktorý podľa Biblie ako prvý človek pestoval vinič, ale tiež sa opil a stratil sebakontrolu. Biblia učí čitateľa múdrosti. Hovorí, že sme múdri, ak pijeme víno takým spôsobom, že žijeme v pokojnom a vyváženom vzťahu s blížnymi, s Bohom a so sebou samými.

Žiadam vás, aby ste nezabudli  na  pokoru s tým spojenú.

 

Eques JUDr. Mgr. Jaroslav Plunár - prokonzul